KK IURIS s.r.o., Přemyslovská 1939/28, 130 00 Praha 3 - Flora, T: +420 224 251 568, +420 602 139 901 E: info@kkiuris.cz
164

BlogPrávní specializace › M&A

M&A

Tým KK IURIS s.r.o. dlouhodobě působí na poli fúzí a akvizic, a to jak na straně prodeje, tak nákupu.

Stojíme-li na straně prodávajícího, je třeba společnost na prodej či vstup investora předem připravit. Ať už se jedná o přípravu dokumentace pro zájemce, zajištění data roomu, kde se uskutečňuje due diligence zájemce, přes přípravu transakční dokumentace, vždy je třeba mít na paměti, že transakce nemusí dopadnout uskutečněním prodeje či vstupu investora. Poskytování informací zájemci je tak třeba smluvně ošetřit dohodami o mlčenlivosti (NDA), ale především je rozumně dávkovat, neboť není rozumné zpřístupnit všechny informace ihned. Je totiž třeba počítat s rizikem, že zájemce je ve skutečnosti jen konkurent, který přišel o daném podniku jen získat důvěrné informace. Naopak na straně kupujícího či investora víme, kde bývají nejčastěji problémy, které se snaží poradci prodávajícího zamaskovat.

Na jakékoli straně proto pracujeme vždy v týmu složeném především ze specialistů v dané oblasti práva, daní a účetnictví.

Do M&A však nepatří jen prodej a nákup společností, ale též jejich restrukturalizace, a to včetně restrukturalizace cestou insolvenčního řízení (reorganizace). Zvláštní péči je potom třeba věnovat při tzv. rychlých prodejích (fire sale), kdy pro transakci je rozhodující rychlost - ať již z důvodů finančních nebo strategických. Zde je pak důležité limitovat odpovědnosti za případné vady takového prodeje, kterému odpovídá toliko limitované due diligence.

Je-li transakční příprava podceněna, zpravidla buď transakce vůbec neproběhne nebo si kupující koupí společnost se skrytými problémy, či naopak prodávající musí snižovat kupní cenu kvůli vadám.

Napište nám

a my Vám rádi poradíme.

Zákaznická podporaKariéra

Máte zájem o spolupráci?
Kontaktujte nás.×